MODEL:  QA55LS03FAUXZN
Samsung QA55LS03FAUXZN 55-Inch Frame QLED Smart TV
QAR 5,199
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
Starting from QAR 433.25/month
i
Same-day to 2-day delivery
Check availability in store
Features:
  • 55" The Frame 4K Samsung Vision AI Smart TV (2025)
  • Refresh Rate :100Hz (Up to 144Hz)
  • Anti Reflection : Matte Display
  • Contrast Enhancer : Real Depth Enhancer
  • HDR 10+ (Adaptive/Gaming)
  • AI Upscale: 4K AI Upscaling
  • Motion Technology : Motion Xcelerator 144 Hz
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable
  • One Connect Box.
View full description
Loyalty dots logo
Earn 5199 loyalty dots equivalent to QAR 51.99
Protect your purchase
Extended Warranty
1 Year
QAR 395
2 Years
QAR 608
3 Years
QAR 912
Accidental Damage
1 Year
QAR 778
Extended + Accidental Damage
1 + 2 Years
QAR 1,068
2 + 3 Years
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
Starting from QAR 433.25/month
i
Protect your purchase
Extended Warranty
QAR 395
2 Years
QAR 608
3 Years
QAR 912
Accidental Damage
QAR 778
Extended + Accidental Damage
1 + 2 Years
2 + 3 Years
Features:
  • HDR 10+ (Adaptive/Gaming)
  • AI Upscale: 4K AI Upscaling
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable
  • One Connect Box.
View full description
View less description
Specifications
Networking
Bluetooth
Yes
WI-FI
Yes
Display
Display Diagonal
55"
Display Resolution (numeric)
4K (3840 x 2160)
Others
Ports
HDMI IN:1,HDMI OUT:1,HDMI ARC: YES(e ARC),Optical In:1
Processor
Processor Family
Tizen
Dimensions and weight
Dimensions
1237.9 x 743.4 x 227.8 mm, 27.2 kg