MODEL:  UA55U8000FUXZN
Samsung UHD UA55U8000FUXZN 55'' Smart TV
QAR 2,099
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
Starting from QAR 174.92/month
i
Same-day to 2-day delivery
Check availability in store
Features:
  • 55" Crystal UHD U8000F 4K Smart TV (2025)
  • Refresh Rate :50Hz
  • Crystal Processor 4K
  • Contrast Enhancer : Yes
  • HDR 10+ Support
  • AI Upscale:4K Upscaling
  • Motion Technology : Motion Xcelerator
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable.
View full description
Loyalty dots logo
Earn 2099 loyalty dots equivalent to QAR 20.99
Protect your purchase
Extended Warranty
1 Year
QAR 158
2 Years
QAR 244
3 Years
QAR 365
Accidental Damage
1 Year
QAR 312
Extended + Accidental Damage
1 + 2 Years
QAR 427
2 + 3 Years
QAR 559
QAR 2,099
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
Starting from QAR 174.92/month
i
Protect your purchase
Extended Warranty
QAR 158
2 Years
QAR 244
3 Years
QAR 365
Accidental Damage
QAR 312
Extended + Accidental Damage
1 + 2 Years
QAR 427
2 + 3 Years
QAR 559
Features:
  • Refresh Rate :50Hz
  • Crystal Processor 4K
  • Contrast Enhancer : Yes
  • HDR 10+ Support
  • AI Upscale:4K Upscaling
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable.
View full description
View less description
Specifications
Networking
Bluetooth
Yes
Bluetooth Version
5.3
WI-FI
Yes
WI-FI Standards
Wi-Fi 5
Display
Display Diagonal
55"
Display Resolution (numeric)
4K (3,840 x 2,160)
Software
Operating System Installed
Tizen
Others
Ports
HDMI:3,USB: 1, Ethernet ( LAN) : 1
Series
Series
Samsung F Series
Dimensions and weight
Dimensions
1224.6 x 759.1 x 199 mm, 14.4 kg