MODEL:  QA55Q7FAAUXZN
Samsung QLED QA55Q7FAAUXZN 55'' QLED 4K Smart TV
QAR 2,399
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
Starting from QAR 199.92/month
i
Same-day to 2-day delivery
Check availability in store
Features:
  • 55" QLED Q7F 4K Samsung Vision AI Smart TV (2025)
  • Refresh Rate :50Hz
  • Q4 AI Processor
  • Contrast Enhancer : Yes
  • Yes (Works with TV)
  • AI Upscale:4K Upscaling
  • Motion Technology : Motion Xcelerator
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable.
View full description
Loyalty dots logo
Earn 2399 loyalty dots equivalent to QAR 23.99
Protect your purchase
Extended Warranty
1 Year
QAR 174
2 Years
QAR 267
3 Years
QAR 398
Accidental Damage
1 Year
QAR 340
Extended + Accidental Damage
1 + 2 Years
QAR 465
2 + 3 Years
QAR 609
QAR 2,399
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
Starting from QAR 199.92/month
i
Protect your purchase
Extended Warranty
QAR 174
2 Years
QAR 267
3 Years
QAR 398
Accidental Damage
QAR 340
Extended + Accidental Damage
1 + 2 Years
QAR 465
2 + 3 Years
QAR 609
Features:
  • Refresh Rate :50Hz
  • Q4 AI Processor
  • Contrast Enhancer : Yes
  • Yes (Works with TV)
  • AI Upscale:4K Upscaling
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable.
View full description
View less description
Specifications
Networking
Bluetooth
Yes
Bluetooth Version
5.3
WI-FI
Yes
WI-FI Standards
Wi-Fi 5
Display
Display Diagonal
55"
Display Resolution (numeric)
4K (3,840 x 2,160)
Software
Operating System Installed
Tizen
Others
Ports
HDMI:3,USB: 1, Ethernet ( LAN) : 1
Series
Series
Samsung F Series
Dimensions and weight
Dimensions
1234.1 x 758 x 237.0 mm, 15.7 kg