MODEL:  QA55S90DAUXZN
Samsung OLED QA55S90DAUXZN 55-Inch OLED TV Smart TV (2024)
QAR 6,439
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
ابتداءً من QAR 536.58/شهر
i
التسليم في نفس اليوم إلى يومين
Check availability in store
Features:
  • 55'' OLED S90D 4K Smart AI TV (2024)
  • Refresh Rate :100Hz (Up to 144Hz)
  • NQ4 AI Gen2 Processor
  • Contrast Enhancer : Real Depth Enhancer
  • HDR 10+ : Yes (Adaptive/Gaming)
  • AI Upscale:4K AI Upscale
  • Motion Technology : Motion Xcelerator 144 Hz
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable.
View full description
Loyalty dots logo
Earn 6439 loyalty dots equivalent to QAR 64.39
Protect your purchase
Extended Warranty
1 Year
QAR 467
2 Years
QAR 718
3 Years
Accidental Damage
1 Year
QAR 919
Extended + Accidental Damage
1 + 2 Years
2 + 3 Years
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
i
Protect your purchase
Extended Warranty
QAR 467
2 Years
QAR 718
3 Years
Accidental Damage
QAR 919
Extended + Accidental Damage
1 + 2 Years
2 + 3 Years
Features:
  • NQ4 AI Gen2 Processor
  • AI Upscale:4K AI Upscale
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable.
View full description
View less description
Specifications
Networking
Bluetooth
Yes
Bluetooth Version
5.2
WI-FI
Yes
WI-FI Standards
Wi-Fi 5
Display
Display Diagonal
55"
Display Resolution (numeric)
4K (3,840 x 2,160)
Software
Operating System Installed
Tizen
Others
Ports
HDMI:4,USB: 2,Digital Audio Output ( Optical):1 Ethernet ( LAN) : 1
Series
Series
Samsung D Series
Dimensions and weight
Dimensions
1225.4 x 773.6 x 265.2 mm, 22.9 kg