MODEL:  UA85DU8000UXZN
Samsung UHD UA85DU8000UXZN 50-Inch UHD Smart TV(2024)
QAR 7,299
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
Starting from QAR 608.25/month
i
Same-day to 2-day delivery
Check availability in store
Features:
  • 85'' Crystal UHD DU8000 4K Smart TV (2024)
  • Refresh Rate :100Hz
  • Crystal Processor 4K
  • Contrast Enhancer : Yes
  • HDR 10+ Support
  • AI Upscale:4K Upscaling
  • Motion Technology : Motion Xcelerator 120 Hz
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable.
View full description
Loyalty dots logo
Earn 7299 loyalty dots equivalent to QAR 72.98
Protect your purchase
Extended Warranty
1 Year
QAR 539
2 Years
QAR 829
3 Years
QAR 1,242
Accidental Damage
1 Year
Extended + Accidental Damage
1 + 2 Years
2 + 3 Years
Easy Payment Plan
Easy Payment Plans
Starting from QAR 608.25/month
i
Protect your purchase
Extended Warranty
QAR 539
2 Years
QAR 829
3 Years
Accidental Damage
Extended + Accidental Damage
1 + 2 Years
2 + 3 Years
Features:
  • Refresh Rate :100Hz
  • Crystal Processor 4K
  • Contrast Enhancer : Yes
  • HDR 10+ Support
  • AI Upscale:4K Upscaling
What's Included
  • Remote Controller
  • User Manual
  • Power Cable.
View full description
View less description
Specifications
Networking
Bluetooth
Yes
Bluetooth Version
5.2
WI-FI
Yes
WI-FI Standards
Wi-Fi 5
Display
Display Diagonal
85"
Display Resolution (numeric)
4K (3,840 x 2,160)
Software
Operating System Installed
Tizen
Others
Ports
HDMI:3,USB: 2, Ethernet ( LAN) : 1, Digital Audio Out (Optical) :1
Series
Series
Samsung D Series
Dimensions and weight
Dimensions
1900.9 x 1131.5 x 394.7 mm, 56.3 kg